Pellet

pelletPellet to naturalny i czysty ekologicznie produkt pochodzący głównie z drewna, trocin i wiór.

Pomimo, że najbardziej popularnym pelletem jest ten drewniany, to na rynku dostępny jest także pellet ze słomy, siana, kukurydzy, a także z łusek słonecznika.

W procesie produkcji pelletu słonecznikowego, ziarna i łuski słonecznika miażdżone są pod bardzo dużym ciśnieniem, tworząc małe granulaty. Dzięki temu procesowi granulki mają zwiększoną moc energetyczną, produkt jest bardziej wydajny i pozostawia po spaleniu mniej popiołu, który można wykorzystać jako naturalny nawóz dla roślin.

Surowiec ten wykorzystywany jest do ogrzewania. Najczęściej korzystają z niego kotłownie małych i dużych elektrowni  oraz elektrociepłownie. Ten wysokoenergetyczny surowiec jest także ekologiczny, gdyż podczas spalania wytwarza się tyle dwutlenku węgla, ile mogą pochłonąć rośliny w czasie wzrostu. Czyli emisja CO2 jest emisją zerową.
Pellet wykorzystywany jest zarówno w domostwach, jak i dla spółek energetycznych, czy przemysłu przetwórczego.

Każdy pellet jest doskonałym źródłem energii odnawialnej dzięki swoim właściwościom palnym, magazynowaniu dużej ilości energii i powolnemu spalaniu.

Do wyrobu pelletu służyć mogą także niestandardowe odpady takie jak kartony, wióry, papier, trociny, ścinki i kora drzew, czy nawet stary chleb.

Proces tworzenia pelletu może być zupełnie prosty, w zależności od potrzeb. na pewno materiał do pelletowania musi spełniać pewne podstawowe warunki, takie jak na przykład odpowiednia wilgotność surowca. Później zostaje tylko jego rozdrobnienie, mieszanie produktów dodatkowych i formowanie oraz na końcu chłodzenie.
Do pelletowania służą oczywiście odpowiednie maszyny i urządzenia: rozdrabniarka i pelleciarka, oraz inne, w zależności od wielkości produkcji.

Głównymi zaletami pelletu są: dosyć niska cena, łatwość magazynowania, wysoka wartość energetyczna oraz najważniejsze: możliwość wykorzystania odpadów organicznych. Co istotne pellet spełnia wszelkie normy emisji spalin, przy czym można nim palić w kotłach centralnego ogrzewania.